Çay Kazanı Kullanma Kılavuzu (Büro Tipi)

ÇAY KAZANI KULLANIM TALİMATLARI

KURULUM VE KULLANIM ESNASINDA DİKKAT EİDLECEK HUSUSLAR

 

1-) Çay Kazanına su doldurmak için şebeke musluğunu açmanız gerekir. Çay Kazanına gelen şebeke suyunun tazyikli (basınçlı) gelmemesi çok önemlidir. Suyu fazla açmak istenmeyen sonuçlar doğurabilir. Basınçlı gelen su:

  • Gövdesi üzerinde bulunan, su seviyesini ayarlayan flatörün devre dışı kalmasına ve suyun taşmasına sebep olabilir.
  • Çay Makinesi içerisindeki suyun soğumasına neden olur.

2-) Çay Kazanı suyla dolana kadar fişi prize takmayınız. Rezistansın yanmasına neden olabilirsiniz.

3-) ŞALTER AYARI: Çay Kazanınızın çalışmaya başlaması için şalterdeki ok işaretini “1” konumuna getirmeniz yeterlidir. O şaltere bağlı rezistansın çalışmasını istemediğiniz takdirde “0” konumuna getirmelisiniz.

NOT : Büro tipi çay kazanlarımızda çift rezistans vardır. İkinci rezistans yedektir. Ancak suyun çabuk ısınmasını isterseniz iki rezistansı aynı anda çalıştırabilirsiniz. Bunun için iki şalteri de “1” konumuna getirmeniz gerekir.

4-) TERMOSTAT AYARI: Termostatı 100 dereceye (suyun kaynama sıcaklığı) getirin. Düğme üzerindeki 100 rakamı termostatın sağ tarafındaki tırnağa denk gelecek şekilde ayarlanır. Suyun sabit sıcaklık aralığında kalması ve otomatik ısı kontrol sisteminin çalışabilmesi için termostat ayarının 100 derecede sabit kalması gerekmektedir.

5-) SİNYAL LAMBALARI: Elektrik panosu üzerinde iki adet kırmızı sinyal lambası vardır. Her sinyal lambası bir rezistansın çalışma durumunu gösterir. Şalterlerden birini kapattığınızda sinyal lambalarından biri de sönecektir.

ÖNEMLİ NOT: Çay Kazanındaki su seviyesi rezistansın altında kalırsa, susuz çalışan rezistans patlar ve suyu ısıtmanız mümkün olmaz. Rezistansın değiştirilmesi gerekir.

6-) Çay kazanının ve işyerinizin emniyeti için, mesai bitiminde kazana gelen suyun ve elektriğin kapalı olduğundan emin olunuz.

Bir cevap yazın