Çay Kazanı Temizliği

Çay Kazanlarının Temizliği hakkında bilinmesi gerekenler..

Çay Kazanı TemizliğiBilindiği üzre A enerji otomatik çay kazanı gövdesi iç hazne, ısı yalıtımı ve dış kasadan oluşmaktadır. Çay Kazanlarında iç hazne opsiyonel şekilde bakır veya paslanmaz (inox) malzemeden üretilmektedir. Kullanıcılar satın aldıkları çay kazanlarının kullanım alanlarındaki yoğunluğa göre 5, 8 veya 12 ayda bir temizliğini yapması gerekmektedir.

Çay kazanları iç hazneleri ister bakır ister krom olsun, Türkiye’deki şebeke suyundan ötürü ister istemez kireçle muhatap kalmaktadır. Zamanla çay kazanının iç haznesi kireç toplamakta ve bu durum hem sağlık açısından sorun oluşturmakta hemde kireç iç gövdeyi taşlaştırdığı için ısı yalıtımınıda etkilemektedir. Yani tam otomatik çay kazanlarının en önemli işlevi olan enerji tasarrufunu kısıtlamaktadır.

Bu durumda yapılması gereken; ister tedarikçi firmanızdan isterseniz de marketlerden temin edebileceğiniz PORÇÖZ dediğimiz kireç önleyici temizlik ürününü kullanabilirsiniz.
Çay kazanlarında oluşan kireç ve benzeri istenmeyen maddeleri, asitli suyla temizleyebilirsiniz. Piyasada satılan kireçmatik vb. ürünler de asit ve su ihtiva eden çözeltilerdir.

Yaklaşık 40 litrelik bir çay kazanının içini temizlemek için:

  • Kazanın içinde üçte bir oranında ( 1/3 ) kaynar su olmasına dikkat edin.
  • Marketten tedarik ettiğiniz 2 adet Porçöz’ü, üçte biri kaynar suyla dolu olan kazana boşaltın.
  • Yaklaşık 10 dakika bu şekilde bekletin. (Beklerken çay kazanını içerisindeki sıvıyı taşırmadan hafifçe çalkalayarak, sıvının yukarısında kalan yüzeylerde oluşmuş kireçle de temas etmesini sağlayın.)
  • DİKKAT: Bu asitli sıvının bekleme süresi 10 dakikayı geçmemelidir! Çok fazla bekletildiğinde içeriğinde asit olduğundan çay kazanınızın herhangi bir bölgesini delebilirsiniz. Tüm çay kazanı firmalarında bu durum garanti kapsamı dışında kalmaktadır.
  • Yaklaşık 10 dakika boyunca çalkalayarak beklettikten sonra kazanınızın gövdesini ters çevirip içindeki suyu dökebilirsiniz.
  • Bu işlemi gerçekleştirdikten sonra çay kazanının iç haznesinin yeni satın aldığınız haline benzer nitelikte kireçden arındığını göreceksiniz.
  • Tekrar kullanıma başlamadan iç hazneyi suyla güzelce durulamalı, bu işlemden sonra ise çay kazanı içine su doldurup bir kez kaynatıp sonrasında kaynayan suyu boşaltmalısınız.
  • Çay kazanının iç haznesini temizlemiş, kireçten de arındırmış oldunuz. Artık çayınızı gönül rahatlığıyla demleyip yudumlamaya başlayabilirsiniz.

Bir cevap yazın