Güzellik için Yeşil Çay

Yeşil Çay ile güzelliğinize nasıl bir katkı sağlarsınız?

– Yeşil Çay Solüsyonun Hazırlanması
Hazırlan anan solüsyonlar yapraklarından ayrıldıktan sonra steril bir şişede ve buzdolabında muhafaza edilmelidir. Küçük miktarlarda hazırlanmasını tavsiye ediyoruz.

1) 1 büyük fincan yeşil çayı 1 litre kaynamış suda 20 dakika demleyiniz.
2) 100 gram yeşil çayı yarım litre suda oda sıcaklığında en az bir saat kalacak şekilde demlemek için bekletiniz.
Bu Solüsyonla yapabilecekleriniz:
Ağız Bakımı
– Solüsyonla gargara yapın.
Ayaklar İçin
– Ayak mantarlarına karşı : Ayaklarınızı güzelce ıslatın ancak durulamayın.
– Yorgun ayaklarınızı solüsyonda dinlendiriniz.
Soğuk solüsyonda ayaklarınızı 15 dakika tuttuğunuzda uzun müddet ayakta durmanın, yürümenin veya koşmanın oluşturduğu ayak yorgunluklarınızdan kurtulmak için iyi bir çözüm olduğunu göreceksiniz.
Ergenlik Sivilceleri İçin
1 kahve fincanı bal, 1 poşet yeşil çay ve 1 ampul C vitaminini robotta krem haline gelinceye kadar ezin. Göz çevresi hariç tüm yüzünüze dairesel hareketlerle masaj yaparak yedirin. Ilık suyla yıkayıp havlu ile tampon yaparak kurulayın.
Kuru ciltler için yeşil çay losyonu…
Orta boy bir su bardağı dolusu kaynar suda 1 tatlı kaşığı dolusu yeşil çay haşlanır, üstü kapalı olarak 10 dakika demlendikten sonra süzülür. 1 yumurta sarısı, 1 tatlı kaşığı dolusu çiçek balı ve 10 ml gliserin iyice karıştırıldıktan sonra, çayla birlikte küçük bir kavanoza aktarılarak iyice çalkalanır. Karışıma batırılan pamukla, yüz, boyun ve dekolteye friksiyonla iyice emdirilir.
Olgun Ciltler İçin Yeşil Çay Maskesi
Bir bardak su kaynatılır ve 5 dakika bekletilir, 1 yemek kaşığı dolusu yeşil çay eklenerek 5 dakika demlendirilir, süzülür ve soğumaya bırakılır. Bu arada, 3 yemek kaşığı dolusu badem yağı ve 1 yemek kaşığı dolusu çiçek balı iyice karıştırılır. Yeşil çay bu karışıma yavaş yavaş eklenirken karıştırmaya devam edilir. Maske, yüze, boyuna ve dekolteye uygulanır ve 20 dakika etkilemeye bırakılır.
Göz ve Gözaltları İçin
Yeşil çay, called EGCG olarak bilinen anti-inflammatory sayesinde göz altında oluşan halkaları, göz altı torbalarını, kırışıklıkları ve morlukları azaltır. Yeşil çayın uykusuzluk ve stresten dolayı gözlerde oluşan sorunlara karşı rahatlatıcı ve sakinleştirici etkisi vardır.

Eğer poşet yeşil çay kullanıyorsanız işiniz kolay. Çayınızı içtiniz, poşetleri atmıyor, derin dondurucuya koyuyorsunuz. Donduktan sonra poşetleri göz kapaklarınızın üstüne ve göz altına gelecek şekilde gözünüzün üzerine koyunuz Günde 1 kez 10-15 dakikalık seanslar yeterli olacaktır.
Eğer pakette yeşil çay kullanıyorsanız: Yorgun gözleri dinlendirmek için, pamuk tamponu hazırladığınız yeşil çay solüsyona sokunuz, fazlalığını sıkınız. Yavaşça göz kapaklarınızın üzerine yerleştiriniz. 10 dakika kadar dursun. Eğer ihtiyaç hissederseniz tekrarlayınız.
Yeşil Çayla Yüz Maskesi
2 çay kaşığı kili, ılık yeşil çayla kıvamlı bir karışım oluncaya kadar karıştırın. Sonra ince bir tabaka olarak cildinize sürün. Bu şekilde 30 dakika beklettikten sonra durulayın. Ardından yine yeşil çayla hazırladığınız tonikle yüzünüzü yıkayın.
Yeşil Çayla Yüz Toniği
1 çay kaşığı yeşil çayı kaynamış 100 ml. suyun içine katın. Beş dakika demlenmesini bekledikten sonra soğumaya bırakın. Cildinizi toniğe batırılmış pamukla silin.
 
Göğüsleri Sıkılaştırmak
4 kaşık süzme yoğurt ve 2 yemek kaşığı yeşil çayı karıştırın. Karışımı göğüslerinizin üzerine sürün. 10 dakika bekletin ve sonra yıkayın. Ardından da cildinizi yine bitkisel kökenli adaçayı ve kekik yağı gibi cildi sıkılaştırıcı bir yağ ile nemlendirin. Böylece hem cildinizin nem ve yağ dengesini düzenleyecek hem de göğüslerinizin sıkılığını artıracaksınız.
 
Güneş Yanıklarına Karşı
Bir bezi soğuk solüsyonda ıslattıktan sonra, yanık bölgede 15 dakika tutunuz. Günde 4 kez tekrarlanır.
 
Lekelerde
Solüsyonu lekenin üzerine temiz bir pamuk sürün ve öyle bırakın, durulamayın.
Kızarıklıklara Karşı
Alın, çene ve yanaklardaki kızarıklıklar için doğal çözüm, günde 2 kez olmak üzere 4 hafta boyunca içinde %2 (yüzde iki) yeşil çay ekstresi bulunan krem kullanınız. Eğer bulamadıysanız solüsyonunuzu da kullanabilirsiniz.
Yara ve Berelere Karşı
Ufak kesiklerde, pişiklerde, berelerde: Bir pamuk tampon yapıp, solüsyonda ıslatıp 5 dakika gerekli bölgede tutunuz. Günde 4 kez yapılabilinir.