Yeşil Çay Nedir?

YEŞİL ÇAY NEDİR?

Yeşil Çay nedir? Nasıl yapılır?
Yeşil Çay Camellia Sinensis yapraklarından üretilir. Normalde siyah çay ile aynı bitkiden üretilir fakat üretim şekli yani gördüğü işlemler çok farklıdır. Yeşil çay fermantasyona ve fazla oksidasyona uğramadan hazırlanır, yani siyah çay gibi çok kavrulmaz ve çok fazla fermantasyona uğramaz. Böylece siyah çay gibi içindeki anti oksidonları kaybetmeyip korur. İçindeki kateşin maddesi, kaybolmaz. Bu madde özellikle polifenolle birlikte daha çok etkilidir. Bu yüzden yeşil çay 5000 yıldır Çin, Japonya ve Hindistan’da tıbbi amaçlarla kullanılabilmiştir.

Yeşil Çayın (etken maddeleri) İçindekiler:
Yeşil çay içindeki kateşinler, epigallokateşin gallat (EGCG) gibi flavonoidler, polifenoller vardır. E vitamini açısından zengindir. Yeşil çayda krom, manganez, selenyum ve çinko gibi ve bazı phytochemical bileşikler karotenoidler, askorbik asit (C vit), mineraller ve tokoferol bulunur. Güçlü bir antioksidan olan yeşil çay içindeki mükemmel bileşenler sağlıklı yaşam için tabiatın bize hediyesidir.

Yeşil Çayın Hazırlanışı
Üretici bazı firmalar günde 12 bardak kadar içilebileceğinden söz ediyorlarsa da bu sayıya çıkılmasını tavsiye etmiyoruz. Ayrıca toz halindeki yeşil çay ekstratlarını kullanmamanız sağlık açısından daha uygun olacaktır. Karaciğerinize yük binmesini önlemelisiniz. Bunun yerine yaprak halinde satılan yeşil çayı içmeniz önerilmektedir. Büyük bir fincana 1 ya da 2 çay kaşığı Yeşil çay ekleyerek içebilirsiniz. Yeşil çayı kaynatmanızı da önermiyoruz, çayın üzerine kaynamış su ekleyerek demleyiniz. Demlenme süresi ise 2 ile 6 dakika arası olmalıdır.(Bu konuda çeşitli görüşler vardır)

Yeşil çayın içerisine şeker yerine bal koymanızı tavsiye ediyoruz. Nane ya da zencefil de ekleyebilirsiniz. Yemekten sonra değil de, sabah aç karnına ve yatmadan önce aç karnına içerseniz çok daha faydalı olacaktır. Bilmediğiniz, kalitesine inanmadığınız yeşil çayları almayınız.

Yeşil çayın içerek tüketmenin faydalarına değineceğiz. Fakat ondan önce diğer şekillerde faydalarından kısaca söz edelim. Mesela yaralı bölgeye tampon yapabilirsiniz. Şişmiş gözlerinize bir beze yeşil çayı soğutup koyarsanız şişlik inecektir. Yeşil çayınız poşet ise buzdolabında bekletebilirsiniz. Ayak mantarını, ayağınızı ılık yeşil çay içinde bekleterek iyileştirebilirsiniz. Antibakteriyel ve antiviral özelliklerinden ötürü yeşil çay bir çok alanda kullanılabilir ancak kullandıktan sonra kullandığınız bölgenin durulanmaması gerekir.